رای دادن به این مورد
(1 رای)

تقسیم بندی سیاسی کشور مالزی

توضیحات

تقسیم بندی سیاسی کشور مالزی

مالزی کشوری متحد، متشکل از 13 ایالت و 3 منطقه ی فدرال است. کل این ایالت ها و مناطق به دو قسمت تقسیم شده اند، که مالزی پنینسولار و مالزی شرقی نامیده میشوند. 11 ایالت و دو منطقه فدرال در قسمت مالزی پنینسولار و دو ایالت و یک منطقه ی فدرال در مالزی شرقی واقع شده اند. با اینکه مالزی شرقی از نظر مساحت بزرگ تر از مالزی پنینسولار است، از نظر تراکم جمعیت پایین تر از مالزی پنینسلولار قرار میگیرد. بطوریکه 80 درصد از جمعیت کشور مالزی در قسمت پنینسولار این کشور زندگی میکنند.

در تور مالزی خود متوجه خواهید شد که هر ایالت به بخش و هر بخش به نواحی ای که اصطلاحا "موکیم" نامیده میشوند، تقسیم بندی شده اند. اداره ی ایالت ها بین دولت های فدرال و ایالتی تقسیم شده است، که به هر یک قدرت ها و اختیارات خاصی اعطا شده است. دولت فدرال مدیریت مستقیم نواحی فدرال را بر عهده دارد.

طبق تقسیم بندی پادشاهی قدیمی کشور مالزی، 13 ایالت در کشور مالزی قرار دارد. 9 ایالت در مالزی پنینسولار جای دارند که با عنوان ایالت های مالایی شناخته میشوند. این 9 ایالت خاندان های سلطنتی خود را حفظ کرده اند. پادشاه کشور مالزی توسط حاکمان این 9 ایالت، جهت دوره خدمتی 5 ساله تعیین میشود.

هر ایالت سیستم قانون گزار یکپارچه ای به نام مجلس قانون گزاران ایالتی و قانون اساسی مخصوص به خود را دارد. در این میان سباح و ساراواک خودمختاری بیشتری نسبت به دیگر ایالت ها دارند، بطوریکه در زمینه ی مهاجرت و قوانین اقامتی سیاست ها و قوانین مختص به خود را دارند.

خوب است پیش از خرید تور مالزی بدانید که ایالت های سباح و ساراواک حتی از افراد ساکن در مالزی پنینسولار و یا ساکنین ایالت دیگر پاسپورت میخواهند.   

اگر پیش از خرید تور مالزی خود نیاز به دانستن عناوین این ایالت ها و نواحی فدرال دارید، با ما به خواندن این مطلب ادامه دهید.

13 ایالت مالزی عبارتند از:

 1. جوهور 
 2. کداح
 3. کلانتان
 4. مالاکا
 5. پاهانگ
 6. نِگِری سمبیلان
 7. پراک
 8. پرلیس
 9. پینانگ

10. سباح

11. ساراواک

12. سلانگور

13. ترنگانو

سه منطقه ی فدرال مالزی نیز عبارتند از:

 1. منطقه ی فدرال کوالالامپور
 2. منطقه ی فدرال لابوآن
 3. منطقه ی فدرال پوتراجایا

 

اگر مایل به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کشور مالزی و تور مالزی هستید، با ما با شماره 88851080 در تماس باشید. همکاران ما در آژانس گردشگری سفری دیگر صمیمانه پاسخگوی سوالات شما در خصوص تور مالزی و اطلاعات مورد نیاز شما هستند.

نقشه هتل

تقسیم بندی سیاسی کشور مالزی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید